På SVT just nu
SM-veckan
Under SM-veckans femte och sista dag ska priset till Sveriges Bästa Idrottsstad delas ut. Tävlingsmässigt bjuds det på en skön blandning av sporter, där två av dem, Lacrosse och beachvolley, är med på SM-veckan för första gången. Det blir även orientering, ridsporten Working Equitation, 3x3 basket, beachvattenpolo och dans. Programledare: Maria Wallberg.
Tv-tablå
SVT 1
Tablå för SVT 1
Klockan 05:00 - Karin och Carl Larsson
Klockan 06:00 - Engelska Antikrundan
Klockan 07:00 - Morgonstudion
Klockan 10:00 - Hemmagympa med Sofia
Klockan 10:20 - SM-veckan
Klockan 16:30 - Friidrotts-SM
Klockan 18:00 - Rapport
Klockan 18:15 - Lokala nyheter
Klockan 18:19 - Sportnytt
Klockan 18:24 - Kulturnyheterna
Klockan 18:30 - Friidrotts-SM
Klockan 19:30 - Rapport
Klockan 19:55 - Lokala nyheter
Klockan 20:00 - Länge leve Bonusfamiljen
Klockan 21:45 - Tomas Ledin - konsert
Klockan 22:45 - Rapport
Klockan 22:50 - Allsång på Skansen
Klockan 23:50 - Terese i kassan
Klockan 00:10 - Första dejten
Klockan 00:40 - This is not Sweden
Klockan 01:20 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 04:35 - Livet i Fagervik
SVT 2
Tablå för SVT 2
Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 08:20 - Enkelhet och bråddjup – ett porträtt av Martin Lönnebo
Klockan 09:20 - Almedalen: Tal av Nooshi Dadgostar (V)
Klockan 10:00 - SVT Forum
Klockan 11:00 - Almedalen: Tal av Ebba Busch (KD)
Klockan 11:40 - SVT Forum
Klockan 15:00 - Almedalen: Tal av Ebba Busch (KD)
Klockan 16:00 - Rapport
Klockan 16:05 - Gift
Klockan 16:30 - SM-veckan
Klockan 17:15 - Nyheter på lätt svenska
Klockan 17:20 - Miisa blir mamma
Klockan 17:35 - Nyhetstecken
Klockan 17:45 - Uutiset
Klockan 17:55 - Oddasat
Klockan 18:00 - Friidrotts-SM
Klockan 18:30 - Au pair i Sydafrika
Klockan 19:00 - Almedalen: Tal av Johan Pehrson (L)
Klockan 20:00 - Den nya teaterchefen – en film om Maria Sid
Klockan 21:00 - Aktuellt
Klockan 21:30 - Sportnytt
Klockan 21:45 - Jakten
Klockan 23:35 - Världens historia: Nazismens uppgång och fall
Klockan 00:30 - Den svarta svanen
Klockan 01:25 - Möte med – meänkieli
Klockan 01:55 - Sportnytt
Klockan 02:10 - Nyhetstecken
Klockan 02:20 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
SVT Barn
Tablå för SVT Barn
Klockan 05:00 - I drömmarnas trädgård
Klockan 05:25 - Lilla prinsessan
Klockan 05:40 - Kojsagor
Klockan 05:45 - Min lillebror
Klockan 05:55 - Hej Jycke
Klockan 06:00 - Greta Gris
Klockan 06:05 - Regnbågsstadens hjälte
Klockan 06:20 - Charlie och Lola
Klockan 06:30 - Heja! Heja! Billy Bilsson
Klockan 06:35 - Mumfie
Klockan 06:45 - Lilla prinsessan
Klockan 06:55 - Greta Gris
Klockan 07:00 - Fåret Shaun
Klockan 07:10 - Vegetasaurier
Klockan 07:15 - PAW Patrol
Klockan 07:25 - Pyjamashjältarna
Klockan 07:40 - Bluey
Klockan 07:45 - Tilde
Klockan 07:55 - Octonauterna
Klockan 08:10 - Max och Maja
Klockan 08:15 - Fix och trix - dags att bygga det
Klockan 08:20 - Karl, den pyttelilla riddaren
Klockan 08:30 - Bernies äventyr
Klockan 08:35 - Astronella
Klockan 08:45 - Smurfarna
Klockan 09:00 - Sommarlov
Klockan 09:05 - Livet på botten
Klockan 09:15 - Babylons stol
Klockan 09:30 - Cleo löser fallet
Klockan 10:00 - Lilla Aktuellt
Klockan 10:05 - Zorro - legenden föds
Klockan 10:20 - Legendarerna
Klockan 10:40 - Ranchen
Klockan 11:05 - Space Nova
Klockan 11:30 - Djupet
Klockan 12:00 - Eli och Roffe i puberteten - romani chib/kelderash
Klockan 12:10 - Hej sport
Klockan 12:20 - Pinos dagbok - koreanska
Klockan 12:25 - Pinos dagbok - koreanska
Klockan 12:30 - Modiga kaniner
Klockan 12:35 - Pippi Långstrump
Klockan 13:00 - Andys förhistoriska äventyr
Klockan 13:15 - Safirdrakens krafter
Klockan 13:30 - Sjung på jiddisch!
Klockan 13:35 - Sjung på jiddisch!
Klockan 13:40 - Sjung på jiddisch!
Klockan 13:45 - Heidi
Klockan 14:05 - Grizzy och lämlarna
Klockan 14:15 - Femlingarna
Klockan 14:20 - Penny på M.A.R.S
Klockan 14:40 - Mitt livs värsta år igen
Klockan 15:05 - Det hemsökta huset
Klockan 15:30 - Jamie Johnson
Klockan 15:55 - Jobbigt läge
Klockan 16:25 - Den ostoppbara gula yetin
Klockan 16:35 - Gigantosaurus
Klockan 16:50 - Ett fall för KLURO - flygande fixpatrullen
Klockan 17:00 - Petronix
Klockan 17:10 - Fåret Shaun
Klockan 17:20 - Charlie och Lola
Klockan 17:35 - Greta Gris
Klockan 17:40 - Regnbågsstadens hjälte
Klockan 17:50 - Gabbys gård
Klockan 18:00 - Bolibompafamiljen
Klockan 18:05 - Daniel Tigers kvarter
Klockan 18:15 - Astronella
Klockan 18:30 - Sommarlov
Klockan 18:35 - Livet på botten
Klockan 18:45 - Babylons stol
Klockan 19:00 - Cleo löser fallet
Klockan 19:30 - Pyjamasklubben
Klockan 19:55 - Larva
Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 04:00 - Emil i Enånger och maskinerna
Klockan 04:05 - Hotell Transylvanien
Klockan 04:30 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Kunskapskanalen
Tablå för Kunskapskanalen
Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 15:10 - Karantän i vildmarken
Klockan 15:55 - Dubbelagenten Larissa Swirsky
Klockan 16:50 - Arkitektens hem
Klockan 17:20 - Känslornas värld
Klockan 18:10 - Livet på Island
Klockan 18:40 - Ny i flocken
Klockan 19:10 - Dans jorden runt
Klockan 20:05 - Naturen visar vägen
Klockan 21:00 - Vilse i Skottland
Klockan 21:50 - Övergivna byggnader
Klockan 22:35 - Resor längs vackra floder
Klockan 23:20 - Den okända myren
Klockan 00:15 - Vandring längs övergiven räls
Klockan 01:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
SVT 24
Tablå för SVT 24
Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 20:00 - Almedalen: Tal av Ebba Busch (KD) - teckenspråkstolkat
Klockan 20:40 - Almedalen: Tal av Johan Pehrson (L) - teckenspråkstolkat
Klockan 21:20 - Stora danska konstnärer
Klockan 22:20 - Där ingen skulle tro att någon kunde bo
Klockan 23:00 - Karin och Carl Larsson - syntolkat
Klockan 00:00 - Almedalen: Tal av Daniel Helldén (MP) - teckenspråkstolkat
Klockan 00:40 - Almedalen: Tal av Nooshi Dadgostar (V) - teckenspråkstolkat
Klockan 01:20 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll